Výbor regiónov aj o elektrobusoch, Smart riešenia chystá aj Nitra | Nitra

Výbor regiónov aj o elektrobusoch, Smart riešenia chystá aj Nitra

Primátor Nitry Jozef Dvonč a predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica sa zúčastnili na júlovom zasadnutí Európskeho výboru regiónov (The European Committee of the Regions) v belgickej metropole Brusel. Možnosť spolupráce a výmeny skúseností i poznatkov na rôzne aktuálne témy, ktoré by mohli ešte viac napomôcť k napredovaniu a skvalitňovaniu služieb verejnosti, ale i zefektívneniu výkonu samotných samospráv sú predmetom jednotlivých bruselských rokovaní.

Inak tomu nebolo ani na júlovom rokovaní, na ktorom bolo, okrem iných, prijaté aj uznesenie ohľadne spoločnej Európskej stratégie pre nízkoemisnú mobilitu. Spustená bude celoeurópska platforma ekologických autobusov pre mestá a regióny, ktorej cieľom bude do konca roka 2019 spustenie prevádzky dvetisíc elektrobusov s nulovým emisiami.

Tento moment je zaujímavý aj z hľadiska Nitry, ktorá chce byť Smart mestom. V Nitre by mali v blízkej dobe pribudnúť elektrobusy, inteligentné lavičky, resp. projekt zdieľania bicyklov, ktorý začne 28.júla. V budúcnosti bude dokončená investičná akcia výmeny verejného osvetlenia za modernú LED technológiu s cieľom kompletnej rekonštrukcie zvyšných svetelných bodov. „Okrem výmeny svietidiel sa plánujú aj inteligentné zastávkové tabule, ktoré budú zobrazovať najbližšie reálne odchody liniek mestskej autobusovej dopravy, jej číslo a smer linky. Tieto informácie budú získavané prostredníctvom signálu GPS z palubného počítača autobusu, obsluhujúceho príslušnú linku, ktoré budú korigované o aktuálne meškania v jazde vozidla - oproti plánovanému odchodu podľa cestovného poriadku, “ uviedol primátor Nitry Jozef Dvonč. Spomínaná tabuľa bude vybavená aj externým akustickým hlásením, ovládaným prostredníctvom povelového zariadenia pre nevidiacich. Samozrejmosťou tiež bude zobrazenie aktuálneho času, vzhľad zastávky by sa zmeniť nemal.